Școala Gimnazială Particulară „Ethos“

"Educația este ceea ce rămâne după ce ai uitat tot ce ai învățat."

Țelul școlii

Acesta este, pe lângă transmiterea de cunoştinţe, îndrumarea copiilor încredinţaţi nouă către credinţa în Dumnezeul Bibliei, pentru ca ei să înveţe să Îl iubească „din toată inima, cu tot sufletul şi toată mintea şi pe aproapele lor ca pe ei înşişi“. Doar aşa nu vor cădea pradă presiunii egoiste din partea societăţii. Copiii trebuie să crească, devenind fiinţe conştiente de responsabilitatea lor şi care acţionează corect.

La şcoala noastră, părinţii, cadrele didactice şi conducerea şcolii trebuie să poarte împreună responsabilitatea pentru copiii încredinţaţi lor. O şcoală creştină este, pe baza principiilor creştine, o şansă nemaipomenită, pentru că încurajează o educaţie completă.

Promovăm un învăţământ deschis şi flexibil care să ridice nivelul de cunoaştere şi înţelegere la copiii proveniți din medii defavorizate şi, de asemenea, să ajute la obţinerea de performanțe în funcție de aptitudinile și darurile fiecărui copil. Încercăm să optimizăm actul educaţional astfel încât elevii să părăsească școala cu cunoștințe fundamentale solide şi un comportament bun, care să îi facă capabili să facă faţă problemelor cotidiene, pentru a deveni capabili să îşi găsească locul în societate şi să îl ocupe într-un mod satisfăcător pentru ei și pentru ceilalți.

Şcoala Gimnazială Particulară Ethos urmăreşte formarea de tineri având un caracter cristic, capabili sa transforme comunitatea prin impactul lor în familie și societate, urmărind atingerea potențialului maxim al fiecărui elev, într-un context educațional bazat pe competență, calitate și excelență.

Şcoala noastră are uşile deschise pentru toţi cei care au nevoie de educaţie şi tratează pe fiecare elev în parte ca pe o personalitate unică, încurajându-i dezvoltarea armonioasă şi holistică pe întreaga perioadă de şcolarizare, fără a face discriminări de rasă, etnie sau altă natură. Şcoala Particulară Ethos încearcă să ofere condiţiile optime pentru a-i inspira pe elevi către idealul cristic. Aflati mai multe aici

Mesajul conducerii pentru noul an școlar,

„Eu sunt păstorul cel bun!”
 Isus Hristos

​Dragi copii, dragi părinți și stimați profesori,

​Suntem încântați să vă urăm bun venit tuturor la începutul unui nou an școlar! Vacanța de vară este o perioadă specială. Unii poate au experimentat lucruri captivante, alții au descoperit locuri noi sau doar au petrecut timp cu prietenii și familia. Astfel de experiențe sunt importante și aduc energie proaspătă pentru anul care vine.

Citește mai mult

Ofertă școlarizare

Şcoala Gimnazială Particulară Ethos oferă copiilor şi părinţilor o gamă largă de servicii, începând de la educaţie – ciclul preșcolar, primar şi gimnazial, în total 8 grupe de grădiniță și 18 clase, până la ore de pregătire suplimentară şi programe sociale. Programul educaţional cuprinde ariile curriculare ale programei Ministerului Educaţiei, adaptat individual la nevoile şi abilităţile fiecărui copil. Astfel, în cadrul şcolii noastre, copiii sunt încurajaţi să-şi dezvolte potenţialul fizic şi psihic prin diverse activităţi instructiv-educative, opţionale şi extracurriculare.

Descoperă mai multe aici

”Regula de Aur” a școlii

”Toate deci câte doriți să vă facă vouă oamenii, faceți-le și voi la fel!” Matei 7:12

UTILE